Hesap Oluştur

Şifremi Unuttum?

Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Trafik sigortası ile kasko sigortası arasındaki temel fark bu iki sigortanın amacıyla ilgili. Trafik sigortası üçüncü kişilere verilecek zararları karşılarken, kasko sigortasında üçüncü kişilere verilecek zararlar ile birlikte sigorta yaptırılan aracın içindekilerin

(Şoför dahil) uğrayacağı zararlar da teminat altına alınır. Bir başka ifadeyle, bir kaza durumunda sürücü tam kusurlu olsa bile sürücü kendi arabasında oluşacak zararı, trafik sigortasından karşılayamaz. Bu amaçla mutlaka kasko sigortası yaptırması gerekir. Ayrıca şunu da söylemek gerekir ki zorunlu trafik sigortasında araç türüne bağlı olarak bedensel veya fiziksel hasara göre farklı üst limitlerle teminat sağlanmaktadır. Dolayısıyla gerçekleşen zarar eğer bu üst limitleri aşıyorsa, aşan kısımda, yine zarara neden olan araç işleteninin sorumluluğundadır.

Kapsam ve işlev olarak bu iki sigorta şu noktalarda birbirinden ayrılmaktadır: Trafik sigortası sizin başka araçlara verdiğiniz zararı karşılarken, Kasko sigortası sizin aracınızda meydana gelen hasarları karşılamaktadır. Kısaca bu iki sigorta türü birbirini tamamlayıcı rol oynamaktadır. Kaza durumunda karşı tarafta oluşan hasarı karşılama hizmeti trafik sigortası kapsamında olduğundan,  trafik sigortanız aracınızda olan hasarları karşılamaz. Aracınızda olan hasarları ancak kasko sigortanız karşılar. Trafik sigortanız bir kaza nedeniyle diğer araç, kişi ya da mallara verdiğiniz bedeni ve maddi zararları poliçede yazılı limitler ve genel şartlar dahilinde karşılar.

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum yazmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Yorumunuz editörümüz tarafından incelendikten sonra sitemizde yayınlanacaktır.

TOP

Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir ?